امروز جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ / ۲۳ فوریه ۲۰۱۸ /  
مدرسه ما
تصاویر ماندگار

بستن پنجره
سخن ماندگار
مراکز آموزشی و فرهنگی مفتاح
یاوران مدرسه
 

هنر / آموزش الکترونیکی / ... /
آموزش هنر موزائیک و سرامیک کاری

دفعات نمایش: 42728

برای شروع کار با موزائیک و سرامیک، به منظور یافتن ایده‌ای مناسب و زیبا، به خوبی به طبیعت، کتاب‌ها، مجلات و دیگر منابع الهام بخش نگاه کنید. هر عکس یا تصویری که نظر شما را به خود جلب کرد انتخاب کرده و در مجموعه‌ای نگه دارید تا هر زمان که خواستید بتوانید به آنها مراجعه و از آن استفاده کنید. ...

برای شروع چه باید کرد؟!
برای شروع کار با موزائیک و سرامیک، به منظور یافتن ایده‌ای مناسب و زیبا، به خوبی به طبیعت، کتاب‌ها، مجلات و دیگر منابع الهام بخش نگاه کنید. هر عکس یا تصویری که نظر شما را به خود جلب کرد انتخاب کرده و در مجموعه‌ای نگه دارید تا هر زمان که خواستید بتوانید به آنها مراجعه و از آن استفاده کنید.
طرح اولیه‌ای که انتخاب می‌کنید، به عنوان یک راهنما برای کار شما است. آن را با خطوط پر رنگ روی کاغذ بکشید و سعی کنید تا حد امکان ساده و واضح باشد. چنانچه نمی‌توانید طرح را بکشید، می‌توانید عکس مورد نظر را کپی گرفته و آن را تا حد لازم بزرگ کنید، سپس طرح بزرگ شده را زیر کاغذ گذاشته و از روی آن طرح اولیه خود را بکشید. شما با این روش می‌توانید چندین تصویر زمینه از یک طرح تهیه کرده و قبل از خرید کاشی‌ها و موزائیک‌ها، رنگ‌آمیزی‌های گوناگون را روی آن امتحان کنید. به این طریق، بهترین رنگ‌بندی را از میان آنها انتخاب و با خیال آسوده‌تری اقدام به خرید خواهید کرد.
• نیازی نیست که از ابتدای کار تمام تصمیمات را در مورد طرح بگیرید زیرا در حین کار خود به خود ایده‌های مناسب و بکری به ذهن شما خواهد رسید که باعث ایجاد تغییرات در قسمتی از طرح یا بافت مواد می‌شود.
• هنگامی که به طرح خود فکر می‌کنید، تمام ابعاد کار از جمله رنگ، بافت و چگونگی ترکیب آنها را در ذهن خود داشته باشید؛
• مشخص کنید که چه مقدار زمان می‌خواهید برای کار خود صرف کنید زیرا هر چه زمان بیشتری به کارتان اختصاص دهید، بیشتر می‌توانید به ریزه‌کاری‌ها رسیدگی کنید.
• چنانچه برای اولین بار قصد دارید هنر موزائیک کاری را تجربه کنید، به شما توصیه می‌کنیم از طرح‌های ساده‌تر و با ریزه‌کاری‌های کمتر شروع کنید؛ در ادامه راه، می‌توانید طرح‌های پیچیده‌تر و سخت‌تر را انتخاب کنید.
کیفیت کاشی‌ها
یادتان باشد که همه انواع کاشی برای تمام شرایط مناسب نیستند؛ بنابراین بسیار مهم است که در زمان خرید کاشی‌ها حتما به ویژگی و کیفیت آنها توجه کنید.
• اگر کاشی‌های شیشه‌ای در کف مکان‌های پر رفت و آمد نصب شوند، سریعا آسیب می‌بینند.
• کاشی‌های لعابی ظریف منحصرا برای نصب در دکوراسیون داخلی هستند.
• کاشی‌های لعابی محکم‌تر برای نصب به عنوان کفپوش مناسب‌ترند.
• کاشی‌های لعابی مقاوم در برابر سرما نیز برای نصب در نما و قسمت‌های خارجی بنا توصیه می‌شوند.
• سفال‌های پخته شده در تنور نیز ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ برای مثال، این کاشی‌های سفالی خاصیت جذب بالایی دارند و بسیار نفوذ پذیرند.
انتخاب کاشی‌ها:
ظاهر موزائیک‌هایی که انتخاب می‌کنید، به موادی که قصد دارید از آنها استفاده کنید بستگی دارد. شما می‌توانید از مواد گوناگون و متنوعی از قبیل سنگ، مرمر، خرده‌های آینه، کاشی‌های سرامیکی و سفالی در کنار موزائیک استفاده کنید و هیچ‌گونه محدودیتی در این مورد نخواهید داشت؛ فقط دقت کنید موزائیک‌ها را بر اساس موادی که استفاده می‌شود انتخاب کنید.
در کنار مسائل زیبایی‌شناسی،مساله اقتصادی را نیز نباید فراموش کنید؛ برای مثال، سنگ مرمر از لحاظ زیبایی و دوام بی‌نظیر است اما قیمت آن بسیار گران‌تر از پورسیلین می‌شود
کارگاه مناسب:
اگر چه برخی از پروژه‌های کوچک حتی در آشپزخانه نیز قابل اجرا هستند، اما به شما توصیه می‌کنیم برای خود مکانی را به عنوان کارگاه در نظر بگیرید. کارگاه شما یک محیط کاملا شخصی به حساب می‌آید که می‌توانید نمونه کارهای‌تان را روی دیوار آن نصب کنید، ابزار کار خود را به آسانی در دسترس داشته باشید و با آرامش کامل در آن مشغول به کار شوید.

 


لوازم و ابزار مورد نیاز در کارگاه:
1 - برای کار با موزائیک، بهتر است یک سه پایه یا یک میز داشته باشید. برای کارهای هنری لازم است گاهی ساعت‌ها روی یک پروژه کار کنید، پس اگر حالت نشستن و محیط کار شما مناسب و راحت نباشد ممکن است با مشکل درد کمر و شانه مواجه شوید. داشتن یک چهارپایه یا صندلی با ارتفاع مناسب از موارد بسیار مهم است. (طرح‌هایی با سایز خیلی بزرگ را می‌توانید روی زمین یا هر جایی که بتوان کل طرح را مشاهده کرد اجرا کنید.)
2 - چنانچه موزائیک‌هایی که قصد کار با آن را دارید به نسبت میز کار شما بزرگ است، می‌توانید طرح را روی زمین اجرا کنید. شما به سطحی سفت نیاز دارید، بنابراین اگر زمین فرش شده است یک قطعه چوب بزرگ روی آن قرار دهید. اگر قصد دارید روی زمین طرح خود را اجرا کنید، باید توجه داشته باشید که برای جلوگیری از کمردرد، حتما باید در فواصل کار به خود استراحت دهید.
3 - میز کار شما باید در معرض نور طبیعی باشد؛ زیرا نور طبیعی در هنگام روز رنگ‌ها را به صورت کاملا واقعی نشان می‌دهد. اگر به کار در شب عادت دارید،‌ از لامپ‌هایی با نور طبیعی استفاده کنید که زیاد کم‌نور یا پرنور نباشد. همچنین از چند منبع نوری استفاده کنید تا سایه تشکیل نشود.
4 - در کارگاه خود طبقاتی را روی دیوار نصب کنید، هر یک از کاشی‌ها را در یک قوطی شیشه‌ای بریزید و روی طبقات قرار دهید. به این صورت، می‌توانید به راحتی کاشی و رنگ مورد نظر خود را بدون دردسر پیدا و استفاده کنید.
 5 - ابزار کار در هنر موزائیک،‌ هم گران هستند و هم به راحتی زنگ می‌زنند، بنابراین از آنها به خوبی مراقبت کنید.
6 - دوغاب‌ها و مواد چسب‌دار اگر در معرض رطوبت قرار گیرند خشک می‌شوند؛ بنابراین آنها را در جای بدون نم و ترجیحا در ظروف در دار نگهداری کنید.
7 - نظافت و پاکیزگی کارگاه از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید. کارگاه خود را مرتب جارو کرده،  وسایل اضافه را جمع‌آوری کنید و هر چیزی را سر جای خود قرار دهید. اگر دوغاب یا مواد چسب‌دار روی زمین ریخت سریعا آن را تمیز کنید زیرا اگر زمان بگذرد و همان جا بماند، تمیز کردنش بسیار سخت و وقت‌گیر می‌شود.
پس از اینکه مقدمات اولیه کار فراهم شد، زمان آن رسیده است که ابزار و مواد مورد نیاز را انتخاب و جمع‌آوری کنید و در دسترس خود قرار دهید.
در شماره بعدی، نحوه ساخت دوغاب، ابزار مورد نیاز برای کار با موزائیک و آماده سازی موزائیک‌ها و سرامیک‌ها برای کارهای تزئینی را به شما آموزش می‌دهیم.
نکات ایمنی!
خطر همواره در کمین افراد است برای اینکه در حین کار آسیبی نبینید توصیه می‌کنیم نکات زیر را رعایت کنید:
• هنگام خرد کردن و برش مواد از عینک ایمنی استفاده کنید تا خرده‌های موزائیک به چشم شما آسیب نرساند.
• هنگام برش چوب یا ترکیب پودرهای مختلف، از ماسک استفاده کنید تا ماده مضری وارد دستگاه تنفسی شما نشود و ریه‌های شما آسیب نبیند.
• هنگام ساخت دوغاب یا بریدن سیم، دستکش ضخیم در دست کنید؛ زیرا ممکن است پوست دست شما در اثر تماس با پودرها و مواد آسیب ببیند و خشک شود.
• هنگام استفاده از چکش مراقب دست خود باشید.

چند نمونه از کارهای انجام شده در این زمینه :

  

 

فرستنده: حسینی
منبع: وبلاگ منزل

مینا سلام - سرامیک های چهار گوش کوچک را از کجا می توانم تهیه کنم میخواهم سرامیک های مربع شکل ومنظم داشته باشم
   
هنگامه جوکار سلام مرسی از مطلب خوبتون من میخوام شروع کنم این هنر خیلی دوست دارم میشه لطف کنین بگین بقیه اموزش وکی میذارین ممنون میشم
   
بامداد salam.age momkene shomareye shakhs ya markazio ke in amuzesho midan ba man bedin ta betunam estefade konam.mamnooooooooooooon bi nahayat
   
MAHBOOBE من کجا میتونم آموزش ببینم
   
ستاره سلام دوست عزیز. لطف کن به ایمیل من کلیه ی آموزش های مزاییک و سرامیک کاری رو ایمیل کن. مخصوصا آموزش دوغ آب و روش کار عملی شو. چون خیلی دوست دارم حرفه ای کار کنم. ممنون از لطفت منتظر هستم.
   
MSA_AIDA اگر مشهد هستید پاساژ برجیس و خیابان خین عرب( کارگاه)....اگر تهران هستید میدان ونک خیایان تهرون.... اگر ساری هستید میدان امام به طرف جاده جویبار.....
   
نرگس سلام ممنونم از توضحات خوبتون :) خیلی استفاده کردم مرسی اماکاش کامل تر بود :)
   
لاله سلام دوست گرامی در اصفهان برای یادگیری باید کجا مراجعه کنم؟ با سپاس فراوان لاله
   
خاطره یوسفزاده سلام عزیزم من میخواستم بدونم که این کاشیها وانبر و چسب مخصوص باید از کجا تهیه کنم...ممنون میشم اگر راهنماییم کنی لطفا برام ایمیل کن ممنونم
   
فرزانه سلام دوست عزیزمن میخواستم بدونم که این کاشیها وانبر و چسب مخصوص باید از کجا تهیه کنم...ممنون میشم اگر راهنماییم کنی لطفا برام ایمیل کن ممنونم
   
م .کناری باسلام خدمت شما . من به هنر موزاییک کاری بسیار علاقمندم و از توضیحاتی که در این خصوص دادید بسیار تشکر میکنم فقط میخواستم برای این هنر آموزش لازمه و کلاس آموزشی باید رفت ودوره دید و یا اینکه به صورت تجربی هم میشه یاد گرفت مثلا برشهای کاشی رو چطوری دقیق دربیاریم و اینکه چه وسایلی مورد نیازند ؟
   
فاطمه سلام ممنون از مطلب خوبتون..اولا کاشی هاو لوازم رو از کجا تهیه کنم(مشهد)ادرس دقیق بدی ممنون میشم..دوما کاشی ها رنگی هستند یا باید رنگشون کنیم؟چطوری؟مرسی
   
سودا حیرانپور سلام.من میخوام شروع به کار کنم اما نمئدونم کاشی ها را چه طوری روی تخته سه لایی بچسبونم
   
پریش ممنون . بسیار مطالب آموزنده و جالب بود و اینکه چقدر صادقانه همه اطلاعاتتان را در اختيار سايرين قرارداديد. 1- لطفا در شيراز فردی يا آموزشگاهی را به معرفی کنيد. 2- وسايل مورد نياز را از کجا بايد تهيه کنم.
   
نسیم سلام من اصفهان هستم سرامیک های چهار گوش را از کجا میتونم تهیه کنم
   
هوری سلام لطفا نحوه شکستن سرامیک و تهیه دوغ آب را آموزش بدهید. با تشکر
   
مرجان دادگر سلام من میخواستم آموزش ببینم لطفا برای انتخاب کلاس و استاد راهنماییم کنید باتشکر
   
علی سلام ،اگر امکان داره لطف کنید و به ایمیل من آموزش های مربوط به موزاییک و سرامیک کاری رو ایمیل کنید،ممنون میشم اگه این لطف رو در حقم کنید.
   
علیرضا کیانی سلام من طراحم کجا میتونم برای این کار طرح پیشنهاد بدم؟
   
عطیه فراهانی salam va arze adab khedmate u ostade gerami.bebakhshid man honare moaraghe kashio kheili dust daram va kelas mikham beram mishe age sharghe tehran jay khabar darid moarefi konid.sepasgozaram
   
elham سلام لطف می کنید اموزش سرامیک را به تیمیلم بفرستید
   
فاطمه ادرس وبلاگم اینه Chandlahzetaamollotfan.blogsky.com سوالم اینه که طرح رو انتخاب کردم باید چکار کنم باید روی چی بکشم .بعدش باید چسب بزنم ؟ اونوقت طرحم از بین نمیره ؟ میشه لطفا جواب سوالامو به وبلاگم بدین ... ممنون میشم
   
فاطمه ادرس وبلاگم اینه Chandlahzetaamollotfan.blogsky.com سوالم اینه که طرح رو انتخاب کردم باید چکار کنم باید روی چی بکشم .بعدش باید چسب بزنم ؟ اونوقت طرحم از بین نمیره ؟ میشه لطفا جواب سوالامو به وبلاگم بدین ... ممنون میشم
   
حمید فرهمندیان با سلام ضمن تشکر از اطلاعات مفید جنابعالی از شما دعوت میکنم به وبلاگ اینجانب نظری بیندازید.
   
حمید فرهمندیان با سلام ضمن تشکر از اطلاعات مفید جنابعالی از شما دعوت میکنم به وبلاگ اینجانب نظری بیندازید.
   
لیلا بختیاری با سلام خدمت دوست عزیز... من کار کاشی با سرامیک رو روی اشیاه خیلی دوست دارم. فقط یه چیزی رو نمیدونم که این دوغاب رو چطوری تهیه یا درست کنیم. دوغاب رنگی چطوری درست کنم واسه لابه لای کاشی ها که به رنگ کاشی هام بخوره.... ممنونم ازتون
   
مسعود دهقانی با سلام من تو کار موزاییک کاری هستم و فارغ التحصیل رشته گرافیک ممنون میشم اگر طرحای جالبی دارین بدین
   
فرشته جمشیدوند سلام لطفایه کتاب همراه با سی دی آموزشی به من معرفی کنید سپاس فراوان
   
مديريت سايت با سلام مطالب درج شده در سايت صرفا جهت اطلاع رساني مي باشد و بازديد کنندگان محترم مي بايست جهت آموزش هاي بيشتر به ساير منابع يا سايت ها مراجعه نمايند. با تشکر مديريت سايت
   
ندا سلام پس چرا اموزش دوغاب و نحوه ی درست کردن رو نذاشتین؟ من خیلی دوس دارم یاد بگیرم.
   
سام سرابی سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون .اگر بخواهم هنر کاشی کاری را به صورت آکادمیک در مشهد یاد بگیرم باید در چه دوره هایی و کجا شرکت کنم.ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید.
   
نرگس خاتون عطاران سلام عزیز هنرمند،من با دیدن وبلاگتون خیلی علاقه مند شدم مخصوصا دیدن نونه کارای شما،چطوری میتونم شروع کنم به کار و یادگیری،،ممنون میشم کمکم کنید
   
نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

توجه:دانلود و نصب دو نرم افزار فوق جهت استفاده بهتر از سایت پیشنهاد می شود .


درباره ما / ارتباط با ما / ارسال مطلب/ جستجو
[تمام حقوق مادی و معنوی مربوط به دبیرستان دخترانه مفتاح(دوره دوم) است.]
[ کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام سایت بلا مانع است.]
نشانی:مشهد مقدس-پنجراه سناباد بطرف آبکوه نبش ابوسعیدابوالخیر
تلفن : 38467337

تلگرام ، اینستاگرام وآپارات meftah_ghaem@

شماره پیامک:77 70 66 3000
بازدید کننده حاضر : 408
مجموع بازدید کنندگان : 1435506